Blue Oak School Staff, 2014-2015

Faculty

Columbine Kindergarten: Susan Whittlesey (Kindergarten Chair)

Maple Rose Kindergarten: Cheryl Grant

Lavender Kindergarten: Barbara Roberts

First Grade: Eileen Cullen

First Grade: Michael Antuzzi

Second Grade: Jennifer Robertson

Second Grade: Ashley Sims

Third Grade: Sarah Lee

Third Grade: Katherine MacLeod

Fourth Grade: Ginger Chew

Fourth Grade: Kari Madera

Fifth Grade: Brittany Jones

Fifth Grade: Elska King

Sixth Grade: Brianna Lee

Sixth Grade: Nick Meier

Seventh Grade: Jennifer Adams

Seventh Grade: Rebecca Ginney 

Eighth Grade: Jacob Carr - Faculty Co-Chair

Eighth Grade: Ally Welch

 

Reading Intervention: Michelle Lohse

Math Intervention: Chairun Combs

 

Specialty Teachers

Games and Movement: Daebin Gilmore

Music: Max Stout

Spanish: Maria Naiman

Strings: Shelley Fairchild

Handwork: Donica O'Laughlin

Woodwork: Lars Sundelius

 

Instructional Assistants

Columbine Kindergarten: Katie Forman

Maple Rose Kindergarten: Sheila Moss

Lavender Kindergarten: Zach Cowan

First Grade:   Autumn Field 

First Grade: Amy Jurkiewicz 

Special Education: Laurie Teague (CUSD Employee) & Amari Bella (CUSD Employee)

 

Custodian/Maintenance: Jim & Kris Fortado

 

School Counselor: Genesee Salomon

 

School Administration

Executive Director: Nathan Rose

Administrative Assistant: Kate Holmes

Student Services Director: Stephanie Nichols

Education Director: Shannon O'Laughlin

Business Manager: Cyd Orneallas

Front Office: Amber Bass

Enrollment Coordinator:  Maggie Buckley

Attendance: JoBeth Graber

Nutrition Services Coordinator: Catherine Kirkland

Nutrition Assistant: Michelle Holcombe

Kitchen Assistant: Gabrielle Selko

Outreach Coordinator: Monica McDaniel-Berg

Librarian: Claire Fong

Health Aide:  TBD


Blue Oak Charter Council (school board)

bocc@blueoakcharterschool.org

Charter Council 2014-15 - (current term)                                                

Eric Berg: Chair,  Parent Member (2014-2016)                                             

Lyn Harrod: Community Member (2013-15)   

Louthea Griffin: Vice-Chair, Community Member (2013-15)

Lloyd Dowell: Clerk, Charter Authorizer Liaison, Community Member (2014-15)

Jonathan 'Joc' Clark: Parent Member (2013-15)

Brian Lindeman: Parent Council Liaison, Parent Member (2014-16)

Pamela Boeger: Community Member (2014-16)